חברת דה סרוויס לתכנון פיננסי אסטרטגי נוגעת בשאלה – האם הרובוטים יחליפו את המתכנן הפיננסי האנושי?

כניסה של מתחרה חדש לשוק תחרותי ממילא, תמיד מהווה איום במידה כלשהי. על אחת כמה וכמה כשמדובר באיום שלגורם האנושי קשה להתחרות בו, מבחינת שליפת הנתונים ומהירות העבודה. הרי המכונה לא לוקחת ימי חופש, אינה מושפעת מביולוגיה, ורמת הדיוק שלה גבוהה בהרבה משל הגורם האנושי, מציינים המומחים של חברת דה סרוויס לתכנון פיננסי.

בשנתיים האחרונות בוחנים בעולם התכנון הפיננסי מתחרה חדש שעושה דריסת רגל ראשונית בעולם התכנון הפיננסי – והוא פלטפורמות אוטומטיות של ייעוץ ותכנון פיננסי. אין ספק שככלי משלים ליועץ הפיננסי, גורם ממוחשב יכול בהחלט לייעל ולזרז את העבודה, במיוחד בתחומים של שליפת נתונים, חישובים טכניים וכדומה.

טכנולוגיה משלימה או איום פוטנציאלי?

באופן טבעי, הדעות כלפי הטכנולוגיה החדשנית מתחלקת לשני קצוות – הקצה האחד מקבל בזרועות פתוחות טכנולוגיות חדשות ומתפתחות, והקצה השני מביע חשש מהאפשרות לדחיקה הצידה של הגורם האנושי. חלק מהחשש הוא כלפיי המסוגלות של טכנולוגיה כזו יכולה לבצע הליכים פיננסים מורכבים, טכנית ורגשית וכמו כן קיים חשש סביר מפני האפשרות לאיומים מסוגים שונים הקיימים במערכות אוטומטיות שכאלו, לדוגמה פריצות לשרתים, תקלות באבטחת מידע, דליפת מידע רגיש וכדומה.

בשנת 2015, כף המאזניים הייתה כמעט שוויונית, עולם התכנון הפיננסי רעש ורגש – כמעט מספרים שווים שהאמינו כי מדובר בפוטנציאל גדול, ולעומת זאת – כאלו שהאמינו שהתכנון האוטומטי ייצר יותר נזק מתועלת עבור עולם הפיננסים.

נכון לימנו, מרבית עולם התכנון הפיננסי נשען על הקשר האנושי והאינטראקציה האנושית, שהם כה חשובים ללקוח, וכן גם למעניק השירות. ההקשבה, הרגשת הלקוח, הפרשנות וחקירתו של מידע כמותי הנם החלקים העיקריים בתהליך התכנון הפיננסי, והם לא ניתנים להחלפה, ובטח שלא ע"י מחשב קר ומנוכר, ובחברת דה סרוויס שמים דגש מיוחד על נושא הקשר האישי מול הלקוח.

ייעוץ הוליסטי הוא הפתרון הראוי

ישנו צורך שאין לזלזל בו בהבנה של ניואנסים אנושיים עדינים, סקירה של רצונות הלקוח, הנקודות המרכזיות בחייו, הקשבה ליעדים שלו, ואורח החיים שלו. טכנולוגיה לא תוכל לקחת בחשבון את כל אלו, מעצם היותה קרה ומחושבת, ומייחסת חשיבות אך ורק לנתונים ודאטה אמפיריים.

עם זאת, אין ספק כי ייעוץ הוליסטי – כזה המורכב מהפן האנושי בשילוב של טכנולוגיות מתקדמות, יכול להוות את הפתרון המקיף והראוי ביותר. המתכננים הפיננסים החכמים והטובים ביותר, יודעים לאפשר לטכנולוגיה לבצע את העבודה לשמה היא נועדה – ולבני האדם את העבודה בה הם מתמחים. הכלים האוטומטיים מצריכים מהיועצים להיות אף יותר אנושיים, וזאת מפני שהיחס האישי הופך לערך המוסף בשירות שמוענק ללקוח – ובכך מסכמים המומחים של חברת דה סרוויס את האני מאמין של החברה.

5/5 - (1 vote)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.